یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-14
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 9294 |
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۹:۴۱ | ارسال توسط :
46 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

یوسف تیموری بازیگر خوش اخلاق و مطرح سینما و تلویزیون این روزها علاوه بر لوکیشن‌های فیلم برداری، حضوری مستمری در رینگ و باشگاه‌های بوکس دارد. او که از ۱۳ سالگی با ورزش بوکس آشنا شده، این روزها در ۴۱ سالگی وقت بیشتری برای بوکس می‌گذارد و معتقد است بوکس و بازیگری ارتباط زیادی با یکدیگر دارند. چه شد که […]

یوسف تیموری بازیگر خوش اخلاق و مطرح سینما و تلویزیون این روزها علاوه بر لوکیشن‌های فیلم برداری، حضوری مستمری در رینگ و باشگاه‌های بوکس دارد. او که از ۱۳ سالگی با ورزش بوکس آشنا شده، این روزها در ۴۱ سالگی وقت بیشتری برای بوکس می‌گذارد و معتقد است بوکس و بازیگری ارتباط زیادی با یکدیگر دارند.

چه شد که از بین این همه رشته، سراغ بوکس رفتی؟

علاقه‌ام به بوکس به قبل از دوران بازیگری‌ام برمی‌گردد، من از ۱۳ سالگی با مرحوم علی شعیبی که از دوستان پدرم بود، تمرین می‌کردم. به هرحال هرکسی علاقه ای دارد، الان می‌بینیم که یک هنرمندی فوتبالش خوب است یا برای ورزش کردن مثلاً رشته تنیس را انتخاب کرده، من هم از بچگی بوکس را دوست داشتم و حالا هم در ۴۱ سالگی دوست دارم ورزشم را تا هرزمانی که انرژی داشته باشم ادامه دهم.

دوست داری روزی حرفه ای بوکس کنی یا اینکه صرفا سلامتی برایت مهم است؟

معتقدم که هرانسان و هر بازیگری نسبت به سلامت خودش وظیفه ای دارد که تازه وظایف بازیگران چندبرابر انسان‌های دیگر است.من در این سال‌ها اینقدر منظم ورزش نکرده بودم، ولی الان نسبت به مخاطبان و جایگاهم آگاه ترم. بنابراین این روزها مخصوصا از وقتی زیر نظر احسان روزبهانی کار می‌کنم در حد حرفه ای بوکس می‌کنم ولی اولویتم سلامتی است تا رسیدن به جایگاهی در بوکس.هدف اصلی‌ام بازیگری است و من هم مثل خیلی از بازیگران دنیا ورزش می‌کنم.

این روزها مسابقات همکارت تینا آخوندتبار را دنبال می‌کنی؟

نه ولی شنیده‌ام که حرفه ای بوکس می‌کند، اول از همه به عنوان یک زن ورزشکار و بعد به عنوان یک هنرمند جای تحسین دارد.

به عنوان همکارش وقتی متوجه شدی از بازیگری دورشده و به سمت ورزش قهرمانی رفته و قید زیبایی اش را زده تعجب نکردی؟

می‌دانم سخت است ولی به شخصه دوست داشتم از بازیگری دور نمی‌شد و در کنار ورزش قهرمانی به بازیگری هم ادامه می‌داد اما طبیعتا ورزش قهرمانی سخت است و وقتی به آن می‌پردازی به خیلی از کارها نمی‌رسی.امیدوارم در ورزش حرفه ای، به مقام‌های بالایی برسد و مجددا به سینما برگردد و در بازیگری هم مثل گذشته پیشرفت کند.

بحث بوکس بانوان به میان آمد، همانطور که می‌دانی بوکس بانوان ممنوع است.به نظرت وقتش نرسیده که این ممنوعیت برداشته شود؟

بوکس همیشه کمی‌ضعیف بوده است. در این سال‌ها مسئولان زیادی مثل حاج ناطق نوری رئیس اسبق فدراسیون بوکس، برای این رشته زحمت زیادی کشیدند، که البته جا دارد برای ایشان که این روزها حالشان خوب نیست آرزوی سلامتی کنم.قبلا بوکس با سختی و ممنوعیت پخش مسابقات از تلویزیون روبرو بود که البته حالا هم با این مسئله تا حدودی روبروست، زمانی که بوکس را حرام اعلام کردند، حاج ناطق نوری به کمک خیلی از مسئولین این قضیه را حل کردند و دیگران را از واقعیت این که بوکس هم مثل ورزش‌های دیگر است، آگاه کردند و فدراسیون بوکس مجددا راه اندازی شد، حالا هم به لطف این عزیزان بوکس نسبت به چند دهه پیش شرایط بهتری دارد ولی باید مسابقات ملی بوکس مردان، از تلوزیون پخش زنده داشته باشد. برخلاف تصور عامه، اتفاقا خشونت بوکس کم تر از ورزش‌های دیگر است و وقتش رسیده هم بوکس مردان در تلویزیون پخش زنده داشته باشد و هم بوکس بانوان بصورت حرفه ای راه اندازی شود.

خیلی‌ها معتقدند بازیگری و بوکس به هم ربط دارد.درست است؟

اساتید ما در قدیم در نگاهی لانگ شات به بوکس آن را به باله تشبیه می‌کردند، یعنی یک بوکسور ریتم را می‌داند و رعایت می‌کند. این جلو آمدن و عقب رفتن و رقص پا برپایه نظم و ترتیب است و همینکه بوکس ضربات پا ندارد، خشونتش از دیگر رشته‌های رزمی‌کمتر است ولی به هرحال اسمش بوکس است. اما ریتمی که در رقص پای بوکس وجود دارد به تمپو و ریتم در نوع بازی و بدن بازیگر بسیار کمک می‌کند.من در مطالعاتم و حتی خاطرات خیلی از بازیگران‌هالیوود یا بازیگران بزرگ دنیا، خوانده‌ام که آنها تمرین بوکس را به عنوان یکی از الزاماتشان برای بهتر شدن و ایجاد هماهنگی و ریتم درست در حرکت و بدن که یکی از موارد مهم در بازیگری است انجام داده اند.

چه شد که به سراغ احسان روزبهانی رفتی؟

او را از قبل به عنوان یک بوکسور خوش استایل می‌شناختم و با هم دوست بودیم. فکر می‌کنم اگر روزی احسان به سینما بیاید هم یکی از بازیگران خوش استایل سینما شود (باخنده). قبلا سر احسان شلوغ بود و من همانطور که گفتم از ۱۳ سالگی که آن روزها هنوز یوسف تیموری بازیگر نشده بودم با مرحوم علی شعیبی که عمو علی صدایش می‌کردم سر تمرینات تیم ملی می‌رفتم و یک گوشه فقط کیسه می‌زدم وتمرین می‌کردم، در این سال‌ها و بعد از ورود به عرصه بازیگری، بصورت جسته و گریختهبوکس می‌کردم. از ۳ سال پیش هم که بدنسازی را شروع کردم و کمی‌از ورزش بوکس و تمریناتش دور شدم، احساس کردم کمی درشت شده‌ام که این فیزیک در سینما و ادامه بازیگری خیلی برای من مناسب نبود و بخاطر همین زمان بیشتری را به تمرین بوکس زیرنظر احسان روزبهانی اختصاص دادم.

کار کردن زیر نظر روزبهانی چطور است؟

هر بازیگر خوبی استاد بازیگری خوبی نمی‌شود که البته این قاعده در رابطه با برخی اساتید مستثنی است. این وسط انتقال درست دانش و تخصص مهم ترین مسئله است. اینکه تو چطور بتوانی به شاگردانت دانشت را انتقال دهی خیلی مهم است، دقیقا مثل مطالب ارزشمند و تاثیر گذار استادم، مرحوم حمید سمندریان که صحبت‌ها و آموخته‌هایشان چه درک لاس‌های تئوری و چه در کلاس‌های عملی بازیگری، سال‌های سال است که در ذهنم مانده است. در ورزش هم به همین صورت است، احسان علاوه بر اینکه ورزشکار بنام و قدرتمندی است این قدرت انقال را دارد و به نظرم در آینده جزو مربیان خوب ایران می‌شود.

یوسف تیموری

اگر به عقب برگردی بین بازیگری و ورزش قهرمانی باز هم بازیگری را انتخاب می‌کنی؟

قطعا بازیگری را انتخاب می‌کنم و روند زندگی‌ام را مثل حالا پی می‌گیرم. ولی این بار برای ورزش و بالاخص ورزش بوکس و البته بازی در تاتر که سالهاست از آن دور شدم واتفاقا اخیرا قصد دارم با یک کار خوب مجددا به تاتر برگردم، زمان بیشتری می‌گذارم، بخاطر همین هم این روزها و در این سن و سال وقت بیشتری برای کار بازیگری، انتخاب نقش‌های متفاوت، تمرین و ورزش بوکس می‌گذارم.

فوتبال را دنبال می‌کنی؟

نه متاسفانه، خیلی به بازی‌های گروهی علاقه ندارم.

بازی‌های ملی را چطور؟

بازی‌های ملی فوتبال را که همه دنبال می‌کنند، چون در بازی‌های ملی همه ما ایرانی‌ها برای بالا بردن اسم کشورمان در جهان متعصب هستیم.

بازی‌های پرسپولیس و استقلال را چطور، دنبال می‌کنی؟

نه (باخنده)

ولی می‌دانم که رفاقتی دیرینه با مرحوم مهرداد میناوند داشتی.

خدا مهراد میناوند و علی انصاریان را رحمت کند. علاوه بر آنها با فرهاد و فرزاد مجیدی، حمید استیلی، عمو احمدعابدزاده، نیما نکیسا، رسول خطیبی، علیرضا منصوریان، بهروز رهبری‌فر، نعیم سعداوی، وحید و سعید سلامات (بازیکنان اسبق تیم صنعت نفت)، سیاوش و سهراب بختیاری زاده، رضا عنایتی، علیرضا نیکبخت واحدی، خداداد عزیزی و … که هر کدام در تیم‌های مختلف توپ می‌زدند و هم چنین با یک سری ازملی پوشان و ورزشکاران عزیز غیرفوتبالی، مثل حمید سوریان در کشتی یا کوروش ملایی در بوکس و خیلی عزیزان دیگر هم رفاقت داشتم که باعث افتخار من است.

در این مدت توانستی با نبود مهرداد میناوند کنار بیایی؟

این اواخر خیلی همدیگر را نمی‌دیدیم ولی زمانی که از اتریش برگشت و در ایران بود، من تازه گیتار را شروع کرده بودم و او هم که خیلی به خوانندگان قدیمی‌علاقه داشت و صدای خوبی هم داشت، هم زمان با من می‌خواند و خاطرات قشنگی باهم داشتیم. همیشه به یاد خاطراتمان هستم، وقتی از دستش دادم خیلی اذیت شدم وحتی هنوز هم که آن ترانه‌های قدیمی‌را گوش میکنم ناخودآگاه به یاد مهرداد می‌افتادم.

حرف احمد عابدزاده به میان آمد. می‌دانم که خیلی او را دوست داری.

بله… او از لحاظ روحی و روانکاوی همیشه در مقابل رقبا موفق بود، علاوه بر این در عکس‌ها ،کلوزآپ‌ها و مقابل دوربین خوش استایل بود و صورت شیرینی داشت، همیشه موقع تماشای فوتبال او، احساس می‌کردم نود دقیقه دارم یک فیلم سینمایی بسیار عالی را می‌بینم، به نظرم او تنها فوتبالیستی بود که در زمین بازیگری می‌کرد. اگر اشتباه نکنم یک فیلم سینمایی هم بازی کرده است اما به شخصه استایلش در زمین فوتبال را بیشتر دوست دارم.

کمی وارد فاز هنر شویم.این روزها مشغول چه کاری هستی؟

سریال اسپینجر برای شبکه نمایش خانگی و چندکار سینمایی دیگر را آماده کران دارم که تهیه‌کنندگانش منتظرند مسئله کرونا برطرف شود تا اکران شوند، تکخال راهم که روی پرده دارم. علاوه بر آن، کار شهربانو به کارگردانی مریم بحرالعلومی‌را هم بازی کردم و نقش کوتاهی در آن داشتم که به جشنواره رفته، در این کار همه ی بازیگران از فرشته صدر عرفایی تا بهرنگ علوی و بهناز جعفری سامان صفاری و دیگر عزیزان هنرمند، خوب بودند و ژانر کار جدی بود. این تفاوت و ایجاد چنین نقش‌هایی در کنار کارهای کمدی، باعث تجربه زیاد در کار و توانمند ساختن بازیگر می‌شود.

این همه سال طنز کار کردی، دوست نداری کمی‌وارد فضای کارهای جدی شوی؟

قبلا هم جدی کار کرده‌ام وحتی برای فیلم‌های جدی‌ام جایزه گرفته‌ام. قبلا بیشتر دوست داشتم کمدی کار کنم و میانش کمی کار در ژانرهای مختلف تا به خودم ثابت کنم قابلیت بازی در هردو بخش را دارم، اما الان که سنم بالاتر رفته با توجه به عمر بازیگری و تجریباتم دوست دارم هرنقشی را تجربه کنم.

منبع خبر ( ) است و جذابان در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 9294 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  50002204039  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه جذابان مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط جذابان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید