جمعه, ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2024-03-01
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 8896 |
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۹:۳۵ | ارسال توسط :
10 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

اکبر فلاح درباره اینکه آیا استفاده از امیرعلی آذرپیرا در مسابقات جهانی بلگراد بعد از آسیب‌دیدگی کامران قاسم‌پور، به دلیل وزن زیادی که برای ۹۲ کیلوگرم باید کم می‌کرد، انتخاب اشتباهی نبود؟، اظهار کرد: آذرپیرا به همان میزانی وزن کم کرد که کشتی‌گیر ۶۱ کیلو کم کرد، وزن کم کردن جزئی از کار است، اما […]

اکبر فلاح درباره اینکه آیا استفاده از امیرعلی آذرپیرا در مسابقات جهانی بلگراد بعد از آسیب‌دیدگی کامران قاسم‌پور، به دلیل وزن زیادی که برای ۹۲ کیلوگرم باید کم می‌کرد، انتخاب اشتباهی نبود؟، اظهار کرد: آذرپیرا به همان میزانی وزن کم کرد که کشتی‌گیر ۶۱ کیلو کم کرد، وزن کم کردن جزئی از کار است، اما اینکه آنجا (در مسابقات جهانی) نتوانست خودش را پیدا کند، یک چیز دیگر است. او بالاخره قهرمان دنیا می‌شود حالا یا در جهانیِ بعد از المپیک یا سال‌های بعدش، فقط  این موضوع عقب افتاد. بچه‌ها همه خوب نبودند، یکی‌اش هم همین آذرپیرا. آنها به همه خوب‌های جهان باختند.

هم مشکل فنی داریم و هم روحی؛ ضعف‌ها پشت طلا پنهان می‌شود

وی در پاسخ به این سوال که دلیل این باخت‌ها به خوب‌های جهان را در چه چیزی می‌داند؟، گفت: مشکل ما هم فنی است و هم روحی، حالا ما در مورد مسئله فنی‌اش بیشتر صحبت می‌کنیم. ایراد فنی را در خیلی از این بچه‌ها می‌بینیم، هم تکنیک و هم تاکتیک‌شان ایراد دارد. حالا یکی همه را زمین می‌زند و قهرمان دنیا می‌شود، ضعف‌هایش پشت آن مدال پنهان می‌ماند، یا اینکه ضعف‌ها را به او می‌گویند و خودش قبول نمی‌کند. مثلا حسن یزدانی ۹ مدال المپیک و جهانی دارد که چهار مدال نقره است که همه اینها می‌توانست صددرصد طلا باشد، ولی وقتی طلای المپیک را می‌گیرد، می‌گوید همه چیز را می‌داند. یا مربی در اندازه‌ای نیست که به او یاد بدهد و یا اینکه می‌گوید و او گوش نمی‌کند.

یزدانی حرف همین مربیان را هم گوش کند می‌تواند تیلور را ببرد

فلاح با اشاره به کشتی‌های حسن یزدانی و دیوید تیلور که تا امروز پنج -یک به سود کشتی‌گیر آمریکایی دنبال می‌شود، خاطرنشان کرد: دیوید تیلور نابغه نیست، حسن یزدانی او را نابغه کرده، اما یزدانی باتوجه به اینکه از نظر سنی از او کوچکتر است، هنوز وقت دارد که شکستش دهد، اگر تا المپیک ضعف‌هایش را برطرف کند. ۹ مدال گولش می‌زند که هیچ‌کسی از من بالاتر نیست، اما  من فکر می‌کنم اگر حرف همین مربیان را گوش کند، بالاخره مربی فنی هم در کادرفنی تیم ملی داریم، می‌تواند ببرد. فدراسیون هم باید بخواهد که یک کار جمعی انجام شود. چند مربی پخته‌تر و باتجربه‌تر و فنی‌تر باشند، منصور برزگر دو جمله بگوید که کشتی‌گیر شاید با آن حرف‌ها تکان بخورد، یا رضا یزدانی، یا یکی از همدوره‌های خودشان. اینطور نیست که هر کسی مدالش بیشتر شد، از کسی کمک نگیرد، این را باید آموزش ببینند، بووایسا سایتی‌اف که همه را می‌برد، یک پیرمرد را در کُچش می‌نشاندند، او که حرف می‌زد سایتی‌اف سرش را پایین می‌انداخت و گوش می‌کرد اما شاید بچه‌های ما حرف کسی را قبول نکنند.

یزدانی می‌تواند تیلور را در المپیک ببرد

سرمربی پیشین تیم ملی جوانان با تاکید بر اینکه مشکل حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور روحی است، ادامه داد: حسن یزدانی باید تیلور را ببرد، می‌تواند این کار را در المپیک انجام دهد، اما با این حرف که چون مدال من بیشتر است، از بقیه جلوترم و کسی چیزی ندارد به من اضافه کند، مشکل حل نمی‌شود. همه باید کمک کنند.

رحمان عموزاد نابغه است، اما تماشاگر هم می‌داند او چه زمانی زیرکتف می‌زند!

فلاح درباره پنجمی رحمان عموزاد در مسابقات جهانی و شکست سنگینش در فینال بازی‌های آسیایی گفت: رحمان عموزاد یک نابغه است، شجاعت هم مهم‌ترین فاکتور اوست ولی رحمان هم ایراد فنی دارد. وقتی که گارد گرفته و می‌خواهد زیر کتف بزند، یک متر جلوتر دستش برای زیرکتف کردن آماده است، نه تنها حریف که تماشاگر داخل سالن هم این را می‌بیند و می‌تواند از آن بالا خطاب به حریف رحمان داد بزند که حواسش به زیرکتف باشد. یعنی اینقدر تابلو، می‌خواهد فن بزند. این ایراد است، خودش و مربیان باید تاکتیکش را عوض کنند، حالا از هر روشی که می‌دانند.

دست زیر کتف، پول داخل گاوصندوق است، باید دو فن دیگر هم بلد باشی

قهرمان پیشین کشتی جهان اضافه کرد: دست زیر کتف، مثل پولی است که در گاوصندوق داری، باید یکی دو فن دیگر به کارت اضافه کنی که نتیجه بگیرد و اگر زیر کتف نتوانستی بزنی، از آن استفاده کنی. الحق هم ۶۵ کیلوگرم یکی از پرمدعی‌ترین اوزان کشتی جهان است که بهترین کشتی‌ها را در این وزن دیدیم. اصلش هم باید همین باشد، این خوب نیست که فینال یک وزن ۱۰-هیچ تمام شود. یک خاک از تو، یک خاک از حریف و لحظه آخر برنده مشخص شود. کسی نمی‌خواهد در این وزن بازنده باشد و همه جنگجو هستند. ۶۵ کیلوگرم جهانی واقعا عالی بود، یا خود ۷۴ کیلو، چقدر سطحش بالا بود. کشتی گرفتن در این دو وزن واقعا سخت است و باید کاملا کشتی بلد باشی.

در المپیک می‌توانیم طلا بگیریم به شرط برطرف کردن نقاط ضعف از امروز

مدیر فنی کشتی آزاد تهران عنوان کرد: تیم ما در المپیک می‌تواند طلا بگیرد به شرطی که از الان اقدام به برطرف کردن نقاط ضعف‌مان کنیم، اینکه یکی دو ماه مانده به مسابقات، دنبال حل مشکلات باشیم کاری پیش نمی‌رود. حتی اگر آن وقت بدانیم نقطه ضعف‌مان چیست و راه شکست حریفان را بدانیم، فایده‌ای ندارد چون باید روی این نقاط ضعف کار کرد.

هیچ‌ حریفی یک ذره هم زارع را تهدید نکرد؛ زمانی ۱۰ کشور برای طلای این وزن می‌جنگیدند

وی درباره تنها طلایی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات جهانی بلگراد تصریح کرد: امیرحسین زارع در این مقطع تنها کسی است که می‌تواند رکورد یزدانی را در آینده بشکند. با حریفانی که دارد و با سطح کشتی‌اش نسبت به آنها که دیدیم حریف فینالش را ۱۰-صفر می‌برد، در المپیک هم می‌تواند طلا بگیرد به شرطی که روی حریف آمریکایی‌اش کار کند که در توکیو قهرمان المپیک شد. در این جهانی که هیچ کسی نبود حتی یک ذره او را تهدید کند. دو حریف عنوان‌دارش هم تمام‌شده اند. اگر دوباره در مسابقات شرکت می‌کنند برای این است که حریفی داخل کشورشان ندارند. اگر این دو نفر هر سال روی سکوی جهانی و المپیک هستند برای این است که کشتی سنگین‌وزن جهان افت کرده و حریف نیست. چقدر کشتی ترکیه افت کرده که کشتی‌گیری (طاها آکگول) که زانویش می‌خورد زمین، هنوز ملی‌پوش آنهاست. یا در گرجستان این آقا (گنو پتریاشویلی) هنوز بعد از یک دهه حرف برای گفتن دارد. آنها باید یک جوان ۲۰ ساله را جایگزین اینها کنند، مثل ما که امیررضا معصومی را هم در سنگین وزن داریم. یک زمانی ۱۰ کشور برای رسیدن به طلای سنگین وزن با هم می‌جنگیدند.

آکگول و پتریاشویلی باید بعد از المپیک توکیو خداحافظی می‌کردند

اکبر فلاح افزود: این دو نفر باید بعد از المپیک توکیو خداحافظی می‌کردند، که خب دیدند کشتی جهان خالی است و همچنان مدال می‌گیرند، پس ماندند. امیرحسین زارع باید از این موقعیت استفاده کند و مدال‌هایش را به عدد ۱۰ برساند. همین الان چهار مدال جهانی و المپیک دارد، حداقل تا المپیک ۲۰۲۸ هم می‌تواند کشتی بگیرد و رکورد بزند. هم فنی و هم شخصیتی، تا حالا که خوب کار کرده، تمیز کشتی می‌گیرد، شجاع است. امیدوارم تکنیک‌هایش را هم بیشتر کند، زیرگیری از چپ و راست و بیشتر هم خیمه بیشتر بزند.

گلیج باور زارع را داشت، سعدالله‌یف را برده بود؛ اسنایدر سال‌هاست تمام شده

وی با بیان این جمله که «مجتبی گلیج می‌توانست عبدالرشید سعدالله‌یف را ببرد»، به تسنیم گفت: گلیج فقط به اسم سعدالله‌یف باخت. حریفش تسلیم شده بود اما کشتی‌گیر ما باور نداشت که می‌تواند او را ببرد. به هرحال کشورش به هم ریخته است و آنها دو سال در مسابقات جهانی حضور نداشتند، روسیه فقط توانست دو طلا بگیرد، بقیه‌شان خیلی عقب افتادند. ما ۹۷ کیلوهای خوبی داشتیم اما از این موقعیت کشتی دنیا استفاده نکردیم، این آمریکایی را هم می‌شد برد، این دو نفر (سعدالله‌یف و کایل اسنایدر) رو به پایین و افت هستند. دیدیم که اسنایدر با یک جوان نتوانست ۶ دقیقه کشتی بگیرد. خیلی وقت است که این آمریکایی تمام شده، اما می‌بیند مثل ۱۲۵ کیلوگرم، کشتی دنیا خالی است، اینها می‌آیند مدال‌شان را می‌گیرند. اگر کشتی‌گیر ۹۷ کیلوگرم ما ذهنیت سنگین‌وزن‌مان را داشت، و خودش جوان را باور می‌کرد می‌توانست ببرد. امیدوارم در المپیک خودشان را پیدا کنند.

آنقدر در ۵۷ کیلو مسابقه برگزار کنیم که یک ستاره پیدا شود

مربی سازنده کشتی تهران درباره اینکه در چند سال اخیر (غیر از جهانی اسلو) هر کشتی‌گیری در ۵۷ کیلوگرم آزمایش شده نتوانسته مدال بگیرد، خاطرنشان کرد: باید وقتی مسابقه انتخابی می‌گذارند حداقل ۱۶ نفر در آن شرکت کنند. راه بدهند تا پشتوانه‌سازی و استعدادیابی اتفاق بیافتد. در وزنی که مدال نمی‌گیریم باید مهره‌های بیشتری را امتحان کرده و به نفراتش میدان بدهند. یکی مثل زارع کمتر اذیت شود و به اندازه مسابقه برود، ولی وقتی در یک وزن مهره نداریم، آنقدر باید مسابقه برگزار شود و اعزام کنیم که یک ستاره از جمع آنها شناسایی شود. ۶۱ کیلو هم همین طور است، اگر پشتوانه داشتیم که همین تیم جهانی به بازی‌های آسیایی نمی‌رفت. درکنار ساختمان‌سازی و ابهتی که به فدراسیون کشتی داده شده، باید در هر وزن حداقل دو کشتی‌گیر خوب داشته باشیم. نمی‌شود در همه مسابقات که از حسن یزدانی استفاده کرد، فسیل می‌شود و دیگر انگیزه لازم را برای شرکت در المپیک ندارد. الان کنار حسن یزدانی چه کسی را ساختیم؟ یا این مربی می‌رود چه کسی را ساختیم که بیاید؟ باز سراغ همان قبلی می‌رویم. الان که حسن یزدانی را داریم، پشتوانه‌سازی نکنیم، او که رفت چه کسی را داریم؟ چند سال باید دوباره صبر کنیم که یکی مثل او بیاید. اکنون که فرصت هست، رقابت تنگاتنگ پشت او ایجاد کنیم تا دست‌مان خالی نشود.

در ادامه همین مطلب بخوانید: ذوق زدگی اتحادیه جهانی کشتی از فنون حسن یزدانی +ویدیو

منبع خبر ( ) است و جذابان در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 8896 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  50002204039  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه جذابان مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط جذابان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید