جمعه, ۱ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-21
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 8704 |
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۹:۲۹ | ارسال توسط :
20 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

رضا رجبی، بازیکن سابق تیم فوتبال استقلال و کارشناس فوتبال ایران، هفته گذشته و پیش از دیدار تیم ملی ایران برابر هنگ کنگ به همراه تعدادی از پیشکسوتان در اردوی تیم ملی حاضر شد و با کادرفنی و بازیکنان دیدار کرد. او که با ظاهری جدید و متفاوت در جمع ملی‌پوشان حضور پیدا کرده بود، […]

رضا رجبی، بازیکن سابق تیم فوتبال استقلال و کارشناس فوتبال ایران، هفته گذشته و پیش از دیدار تیم ملی ایران برابر هنگ کنگ به همراه تعدادی از پیشکسوتان در اردوی تیم ملی حاضر شد و با کادرفنی و بازیکنان دیدار کرد. او که با ظاهری جدید و متفاوت در جمع ملی‌پوشان حضور پیدا کرده بود، امروز در گفتگویی درباره شرایط تیم ملی و همدلی اعضای تیم صحبت کرد.

پیروزی برابر هنگ کنگ؟
بازی‌های مقدماتی جام جهانی حساسیت خودش را دارد و در بازی اول هم بسیار مهم است که یک تیم بتواند هماهنگی بسیار خوبی داشته باشد. وقتی یک تیم چهار گل می‌زند، یعنی بچه‌ها خیلی خوب در زمین یکدیگر را پیدا کردند. در این مسابقه، حس برتری‌جویی که آقای قلعه‌نویی به تیم مشخص کرده، کاملا مشخص بود و بچه‌ها توانستند با چهار گل ببرند. هنگ کنگ هم نسبت به قبل خیلی پیشرفت کرده و سازماندهی دفاعی خوبی داشت اما بچه‌های ما با تنوع از چپ و راست و از عمق توانستند چهار گل به هنگ کنگ بزنند.

فرصت‌سوزی بازیکنان و عصبانیت قلعه‌نویی؟
نمی‌دانم چرا فوتبال ما به این مسئله دچار شده است؛ ما خیلی زود اشتهایمان را از دست می‌دهیم و وقتی جلو میفتیم، عجله جای دقت‌مان را می‌گیرد، در صورتی که باید تا دقیقه ۹۰ با دقت بازی کنیم. ما می‌توانستیم به گل‌های بیشتری برسیم و کاملا حق با آقای قلعه‌نویی است. این یک معضلی است که در باشگاه‌ها هم وجود دارد و باید آسیب‌شناسی و حل شود. ما باید بتوانیم پس از گلزنی هم با دقت کار کنیم.

مهدی طارمی و سردار آزمون؟
من حدود ۳-۴ ماه پیش هم گفتم که شرایط این بازیکنان مثل شمشیر دولبه است. خوب است که آزمون و طارمی گل می‌زنند اما اگر دقت کنید بازیکنان دیگرمان در گلزنی موفق نیستند. این موضوع می‌تواند در بازی‌های حساس خطرناک باشد و تیم‌های حریف این بازیکنان را آنالیز کنند. ما حتما باید از شیوه‌های دیگر هم استفاده کنیم. گلزنی این دو عزیز بسیار خوب است اما به نظرم کافی نیست و در بازی‌های بزرگتر حتما تیم‌ها آنالیز می‌کنند. اگر قرار باشد این دو بازیکن گرفته شوند، ما باید برنامه‌های دیگر هم داشته باشیم. طارمی و سردار به تکامل خوبی رسیده‌اند اما ما حتما باید برنامه‌های دیگر هم داشته باشیم و بازیکنان دیگر را هم در شرایط گلزنی قرار بدهیم.

نقطه ضعف تیم ملی؟
من یک‌بار هم با خود آقای قلعه‌نویی در این باره صحبت کردم. دفاع کنارهای تیم‌های آقای قلعه‌نویی اضافه می‌شوند. الان هم احسان حاجی‌صفی یا محمدی از سمت چپ و رامین رضاییان از سمت راست اضافه می‌شوند و پشت دفاع‌های کناری ما، به نقطه آشیل‌مان تبدیل شده است. وقتی حاج‌صفی جلو می‌رود، دفاع وسط سمت چپ ما باید این منقطه را پوشش بدهد و در واقع باید بیشتر روی سوئیچ کردن کار شود تا از آن نقاط دچار نشویم. اگر خاطرتان باشد ما در بازی انگلیس هم چهار گل را روی همین ضعف دریافت کردیم. از طرفی دفاع وسط‌هایمان هم باید بیشتر هماهنگ شوند و در ۳۰ متر اول سرعت خیلی مراقب پشت دفاع باشند. امروزه تیم‌های سرعتی مثل کره و استرالیا و ژاپن، از پشت دفاع خیلی خوب استفاده می‌کنند و نگاه ما باید به آنجا باشد.

اخراج احمد نوراللهی از اردو؟
من یک مثال می‌زنم. ما یک زمانی در استقلال بودیم و یک بازیکن خیلی مهم داشتیم که اسم نمی‌برم. او قبل از دربی یک حرکتی در تمرین کرد که آقای قلعه‌نویی گفت چه کار کنیم؟ من جزو کسانی بودم که گفتم باید او را بیرون بگذاری؛ تو اگر او را بیرون نگذاری، امیر قلعه‌نویی نیستی و نباید اصول را فدای شخصیت‌ها کنی. ایشان همین کار را کردند و ما هم دربی را بردیم. الان هم آقای نوراللهی واقعا بازیکن قابلی هستند و ما دقیقا نمی‌دانیم که چه کاری انجام داده اما مطمئنا آقای قلعه‌نویی بی دلیل این تصمیم را نگرفته است. بازیکنان ممکن است در شرایط سخت، کارهایی انجام بدهند اما در هر صورت این موضوع هم قابل جبران است و او می‌تواند با آقای قلعه‌نویی صحبت کند؛ حیف است که به این راحتی فوتبال ملی یک بازیکن به پایان برسد. قطعا آقای قلعه‌نویی برای این سفر احساس کرده‌اند که نباید اصول را فدای شخصیت‌ها کنند اما امیدوارم در ادامه بزرگ منشی شود.

شانس ایران در مواجهه با کره و ژاپن؟
امروزه در فوتبال دنیا، به خصوص در تیم‌هایی مثل کره و ژاپن، سرعت انتقال بسیار مهم است. ما تا جام ملت‌ها باید طراحی تمرین‌مان به سمتی برود که سرعت انتقال‌مان از دفاع به حمله و از حمله به دفاع کم شود تا هم خوب حمله کنیم و هم خوب دفاع کنیم. این موضوع هم نیاز به سرعت فیزیکی و ذهنی دارد و هم نیاز به یک سازماندهی خوب دارد. الان تیم‌ها ده نفره دفاع و ده نفره حمله می‌کنند؛ نه به این معنی که دفاع وسط هم گل می‌زند، بلکه همه یکدیگر را ساپورت می‌کنند تا مالکیت توب از دست نرود. ما باید برای موضوع برنامه داشته باشیم تا تیم‌هایی مثل کره و ژاپن از این خلا استفاده نکنند.

بازی با ازبکستان؟
این بازی متفاوت است و تیم ملی باید با انگیزه مضاعفی وارد این بازی شود. بازی در کشور ازبکستان است و آنها هم سال‌هاست پیشرفت کرده‌اند و فوتبال را اصولی بازی می‌کنند. بازی سختی است اما امیدوارم با استفاده از لژیونرهایی که حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کنند و با تدابیر آقای قلعه‌نویی، به سلامت از این بازی بگذریم.

حضور در اردوی تیم ملی؟
از فدراسیون فوتبال، آقای نبی و آقای قلعه‌نویی تشکر می‌کنم که بسیار ارزشمندی کرده بودند. خون در جامعه‌ای جاری است که در هر مسئله‌ای یک دست در دست پیشکسوت و یک دست در دست جوان‌ها داشته باشد. این تجلیلی از ما کردند، باعث شد احساس کنیم زنده و مورد توجه هستیم و یک پیشکسوت هم هیچ انتظاری جز این ندارد.

جو اردو و همدلی اعضای تیم؟
ما صحبت‌هایی با آقای قلعه‌نویی داشتیم که اتفاقا ایشان بعدا در مصاحبه‌هایشان به آن اشاره کردند. من گفتم فاصله فوتبال در دنیا خیلی نزدیک شده اما تیم‌هایی موفق هستند که هم‌زبانی‌شان به همدلی تبدیل شود. من می‌توانم مثال‌های زیادی بزنم که هر جا همدلی وجود داشته، ایرانی‌ها کوه را جابجا کرده‌اند. همدلی می‌تواند به مفهوم عملکرد کمک کند. در خانواده‌ای که همدلی وجود داشته باشد، خدا هم حضور پررنگ‌تری خواهد داشت. باز هم تاکید می‌کنم که همدلی می‌تواند کوه را جابجا کند اما به این شرط که دل و زبان همه یکی باشد و چه کسانی که بازی می‌کنند و چه کسانی که در این سفر نیستند، به یکدیگر کمک کنند.

تغییرات ظاهری؟
من چهار ماه است که در رژیم غذایی هستم و تقریبا هر روز شنا می‌کنم و وزنم را به سمت زمانی که فوتبال بازی می‌کردم، آوردم. خیلی از این موضوع خوشحالم که ۲۵ کیلو اضافه وزنم را کم کردم و موهایم را هم تراشیدم. در هر صورت انسان‌ها تغییر می‌کنند و امیدوارم این تغییرات با رشد معنوی هم همراه باشد. وقتی از جسم مراقبت می‌کنیم، روح‌مان هم سالم‌تر است.

صحبت پایانی؟
امیدوارم آقای قلعه‌نویی موفق باشند و بعد از مدت‌ها بتوانیم نتیجه بگیریم اما ایرانی‌ها با همدلی و پشتکار می‌توانند از پس کارهای سخت بربیایند.

بیشتر بخوانید: عکس| بازگشت پیشکسوت دربند استقلال و پرسپولیس به جمع آبی‌ها

منبع خبر ( ) است و جذابان در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 8704 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  50002204039  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه جذابان مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط جذابان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید