جمعه, ۴ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-05-24
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 7371 |
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۹:۲۶ | ارسال توسط :
16 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

بهروز عطایی درمورد دلیل ثابت نبودن ترکیب تیم ملی والیبال در لیگ ملت‌ها و قهرمانی آسیا، اظهار داشت: برای رسیدن به ترکیب به مسابقات و روش های مختلف نیاز داریم. در سالهای گذشته ترکیب ثابت و نزدیکی داشتیم و از ۶ نفر، فقط دو بازیکن جابجا می شدند. بیشتر ترکیب تیم ثابت و تغییرات کم […]

بهروز عطایی درمورد دلیل ثابت نبودن ترکیب تیم ملی والیبال در لیگ ملت‌ها و قهرمانی آسیا، اظهار داشت: برای رسیدن به ترکیب به مسابقات و روش های مختلف نیاز داریم. در سالهای گذشته ترکیب ثابت و نزدیکی داشتیم و از ۶ نفر، فقط دو بازیکن جابجا می شدند. بیشتر ترکیب تیم ثابت و تغییرات کم بود و قابل اعتنا نبود اما بازیکنان زیادی را از دست دادیم و برای رسیدن به ترکیب زیاد به زمان نیاز داریم.

وی ادامه داد: هنوز به ترکیب اصلی نرسیده‌ایم. پس از المپیک به جز میلاد عبادی پور، سایر بازیکنان تجربه و بازی ملی زیادی نداشتند. همین امر کار را برای ما سخت کرده است. در حال عبور از دور گذر هستیم و کار سختی داریم. برای بازی مقابل ژاپن از هفت بلند زن استفاده کردیم اما با هیچکدام نتوانستیم جریان بازی را تغییر دهیم. دلیل اصلی هم این بود که این نفرات به هم نزدیک هستند و این کار ما را سخت می کند.

عطایی درمورد ۲ دستگی یا چند دستگی در تیم ملی والیبال که حتی پس از جدایی پاول متئوس نیز به این شکل مطرح شد که محمد موسوی این مربی را آورد و میلاد عبادی‌پور برد، اظهار داشت: به هیچ وجه چنین موضوعی نیست‌. در گذشته هم می‌گفتند سعید معروف برای تیم ملی تعیین تکلیف کرده و حتی سیاست های فدراسیون را تعیین تکلیف می‌کند. وقتی می‌بازید، همه چیز شکل بد به خودش می‌گیرد و مقابله با آن شکست را سخت می‌کند.

وی افزود: زمانی که قرار بود برای لیگ ملت‌ها خود را آماده کنیم، از آبان سال گذشته با میلاد و موسوی صحبت کردم. عبادی‌پور در آن زمان در ایران نبود اما به او گفتم مدنظر دارم یک دستیار خیلی خوب خارجی را به ایران بیاورم. آنها بازیکنانی هستند که در سطح بین‌المللی و بالای دنیا بازی می‌کنند. به همین دلیل آگاهی مناسبی از این فضا دارند. از میلاد خواستم یک مربی خوب به ما معرفی کند و بررسی‌ها را انجام بدهیم.

سرمربی تیم ملی والیبال تاکید کرد: این کار را با سید هم انجام دادم. یک مربی مدنظر خودم، دستیار استویچف بود که مذاکرات‌مان خیلی خوب هم پیش رفت اما قوانین ایتالیا به این شکل است که اگر یک مربی بخواهد همزمان در باشگاه‌های این کشور و یک تیم ملی کار کند، باید مبلغ قابل توجهی را به فدراسیون ایتالیا بپردازد که شدنی نبود.

عطایی خاطرنشان کرد: میلاد ۲ گزینه به ما معرفی کرد که یکی از آنها دستیار لورنزو برناردی در پیاچنتزا ایتالیا بود. پس از اخراج این سرمربی، این فرد الان سرمربی تیم شده است و او نیز از همین قاعده تبعیت می‌کرد و نمی‌شد به ایران بیاید. با خود خوان سیچلو فدراسیون صحبت کرد اما قرار بود با یک باشگاه ایتالیایی کار کند. در نهایت پس از بررسی گزینه‌ها، پاول هم مطرح شد. 

وی اضافه کرد: باید مقداری را شست. او در جایی مربیگری می‌کند که آرزوی همه مربیان ایرانی است. از من تا همه مربیان کشورمان آرزو دارند در لیگ لهستان یا پلاس لیگا کار کنند اما پاول سرمربی یکی از تیم‌های این کشور است. آدم کوچکی نیست و مدال برنز المپیک را به عنوان بازیکن دارد. سال‌ها پاسور تیم ملی کشورش بوده و خوشایند نیست نوع نگاه تخریبی باشد.

سرمربی تیم ملی والیبال درمورد میزان حمایت از خودش از طرف فدراسیون والیبال و اینکه آیا ادامه حضور سرمربی ایرانی روی نیمکت، سیاست فدراسیون است یا خیر، توضیح داد: با ۲ خط آمدم و با یک خودم می‌توانم بروم. از روزی هم که آمدم، شمارش معکوس برای رفتن من شروع شد و هر روز به روزی که باید بروم، نزدیک‌تر می‌شویم. برای همه ما هست زیرا ماهیت کارمان این است.

عطایی گفت: فدراسیون و شخص داورزنی از من و کادرفنی ایرانی حمایت کردند اما احساس کردم تمام نقدها سمت من و کادرفنی می‌آید که این غیرطبیعی است و نمی‌دانم از کجا شکل می‌گیرد. افکار عمومی یا افکار حاکم در رسانه‌ها وجود دارد سبب شده از سال ۲۰۱۰ تا امروز که حسین معدنی سرمربی بود و سپس ولاسکو جانشین او شد، من هفتمین سرمربی هستم.  معدنی، ولاسکو، کواچ، لوزانو، کولاکوویچ، آلکنو و عطایی این هفت سرمربی هستند.

وی خاطرنشان کرد: همان رسانه‌ها، مردم و افکار عمومی مدعی هستند جزء ۱۰ تیم برتر جهان هستیم. یک تیم بین ۱۵ تیم برتر دنیا اسم ببرید که در ۱۳ سال این همه مربی عوض کرده باشند. دلیل این موضوع تن دادن به فشار افکار عمومی است. تیم می‌بازد اما فقط سرمربی تغییر می‌کند. شاکله فدراسیون حفظ می‌شود، سرپرست، پزشک، بازیکنان و مربیان ثابت هستند. آیا تنها اشکال ما سرمربی بود؟ اینگونه نیست.

عطایی درمورد اینکه آیا ادامه همکاری با مربیان ایرانی پس از پایان حضورش در تیم ملی میسر است یا گزینه بعدی خارجی خواهد بود، گفت: برداشت من این است مربی بعدی حتما خارجی است.

وی درمورد دلیل خالی بودن نیمکت تیم ملی والیبال، غیبت فردی مثل نوید مشجری به عنوان آنالیزور و معرفی یک بدنساز به عنوان دستیار و اینکه آیا این موضوع به دلیل درخواست خودش بوده یا می‌خواست خودرای همه کارها را انجام بدهد، تصریح کرد: تعریف ما باید از دستیار و همکار روشن باشد. متاسفانه در ایران مربیانی که از انها به عنوان دستیار صحبت می‌شود، ویژگی سرمربی را دارند. نمی‌توانم در باشگاه خود سرمربی و در تیم ملی کمک مربی باشم‌. هیچ جای دنیا چنین موضوعی وجود ندارد.

سرمربی تیم ملی والیبال اضافه کرد: آیا کمک مربیان فرانسه، آرژانتین و …‌ را می‌شناسید؟ ویژگی‌های دستیار با سرمربی فرق می‌کند. متاسفانه در ایران وقتی بحث دستیار می‌شود، ۹۰ درصد کارشناسان می‌گویند X،Y یا Z. سرمربی باید ویژگی خودش را داشته باشد.

عطایی در پاسخ به این سوال که در ایران، دستیاران خوب کم داریم، گفت: کسی که دستیاری را خیلی خوب انجام بدهد، خیلی کم داریم. آوردن دستیار خارجی هم سخت است. پول آنچنانی نمی‌دهیم و شرایط سیاسی و اقتصادی مملکت نیز تاثیرگذار است. مربیانی مثل سیچلو یا همین پاول که به ایران آمدند، بسیار کارآمد و قابل توجه هستند. علیرضا طلوع کیان سال‌ها آنالیزور و مربی بود. نگاه ما به مربیگری متفاوت بود. الان درمورد بدنساز صحبت کردید اما چه کسی گفت یوناس فقط بدنساز است؟ در تیم باشگاهی خودم مهران زارع هم مربی و هم بدنساز است. طلوع‌کیان مربی و آنالیزور است. سیچلو هم در زمان ولاسکو مربی و آنالیزور ما بود. البته آنالیزور نه به این معنی که اپراتوری کند بلکه تحلیلگر بود. یاناس به عنوان دستیار استفان آنتیگا در سال ۲۰۱۴ قهرمان جهان شده است. آرزوی والیبال ما رسیدن به قهرمانی دنیا است اما این مربی مدال طلای جهان را دارد.

عطایی ادامه داد: او دستیار ویتال هینن، فیلیپ بلین، آندره گاردینی و دراگان تراویسا بوده است. دست ما در بین مربیان ایرانی خالی نبود زیرا به دستیاران خود اعتقاد داشته و دارم. مربیان خوبی داریم که بیشترین کمک را به من کردند. خیلی بد است که در زمان شکست، همه هجمه‌ها به سمت یک گروه کاری برود.

وی درمورد اینکه شکست بهروز عطایی ممکن است شکست فلسفه استفاده از مربیان ایرانی باشد، عنوان کرد: قطعا من هم‌ نگرانی دارم‌. ورزش یک فرآیند زمان‌بر است. ژاپن از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ مدام به ما باخت. در هر تورنمنت شرکت کرد، مغلوب ما شد. از سال ۱۴۰۰ تا الان که خودم سرمربی تیم ملی شدم، ۳ بازی را باختم و فقط یک برد داشتم. قبل از من هم این اتفاق در دوره کولاکوویچ و آلکنو افتاد. نوع بد بازی کردن ما مقابل ژاپن از سال ۲۰۲۰ شروع شد نه از سال ۲۰۲۱. 

سرمربی تیم ملی والیبال درپاسخ به این فرضیه که بازیکنان به دلایلی مثل تجربه نداشتن عطایی و دستیارانش در المپیک، لیگ جهانی یا کسب فلان عنوان نسبت به دستورهای او سرپیچی می‌کنند و به نوعی خودشان را بالاتر از سرمربی می‌دانند که در دوره‌های اخیر دیده شده و یکی از بازیکنان باسابقه نیز تلویحا به ان اشاره کرده، گفت: اصلا اینگونه نیست‌. به هرحال در تیم‌های بزرگ دنیا اثرگذاری بازیکنان درجه یک محفوظ است. در تمام رشته‌های ورزشی در کل دنیا وجود دارد و نمی‌توانید انکارش کنید. در والیبال ما هم وجود دارد اما به آن معنا که تحلیلش می‌کنند نیست. سال‌ها است والیبال ما متهم به بازیکن سالاری است.

عطایی افزود: از اواخر دوره ولاسکو این بحق وجود داشت و در دوره کواچ، لوزانو، کولاکوویچ و آلکنو هم می‌گفتند این اتفاق افتاد. به هر تحلیلی می‌توان رسید اما باید دید چه قدر صحت دارد.

وی اضافه کرد: این تحلیل که بگوییم بازیکن ۳ لیگ جهانی دارد اما مربی ندارد، غلط است. آندره جیانی تعداد مربیگری‌اش در لیگ ملت‌ها بیشتر بود یا بازی‌هایی که انگاپت انجام داده است؟ ما باید فرهنگ خود را درست کنیم. مدل شخصیت من دیکتاتورمابانه و سختگیرانه است. اعتقاد دارم سرمربی باید حرف اول و آخر را بزند اما در هر جا کار کرده‌ام، کاپیتان تیم عصای دست من بوده است. همیشه با کاپیتان خود در ارتباط بودم.  میلاد عبادی‌پور نیز جزء بازیکنان باتجربه ما است و با او نیز صحبت کردم. مثل پسر من است و ارتباط نزدیکی با میلاد دارم. باید با او مشورت می‌کردم.

منبع خبر ( ) است و جذابان در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 7371 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  50002204039  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه جذابان مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط جذابان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید