جمعه, ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2024-03-01
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 10237 |
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۴۰۲ - ۹:۲۸ | ارسال توسط :
10 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

ضیا عربشاهی یکی از پرحاشیه‌ترین پیشکسوتان پرسپولیس است که مصاحبه‌های او همچنان با واکنش‌های هواداران این تیم همراه بوده است. او که پس از شکست سرخ‌ها برابر الدحیل انتقادهای تندی به یحیی گل‌محمدی داشت، صبح امروز در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و به صحبت درباره دربی پرداخت. او این‌بار بر خلاف گذشته انتقادی از […]

ضیا عربشاهی یکی از پرحاشیه‌ترین پیشکسوتان پرسپولیس است که مصاحبه‌های او همچنان با واکنش‌های هواداران این تیم همراه بوده است. او که پس از شکست سرخ‌ها برابر الدحیل انتقادهای تندی به یحیی گل‌محمدی داشت، صبح امروز در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و به صحبت درباره دربی پرداخت.

او این‌بار بر خلاف گذشته انتقادی از کادرفنی پرسپولیس نداشت و صحبت‌هایی را هم درباره واکنش خداداد افشاریان پس از پنالتی استقلال مطرح کرد. این مصاحبه بهانه‌ای شد که با این پیشکسوت پرسپولیس تماس بگیریم و با او درباره دربی و حواشی آن صحبت کنیم.

نظرتان درباره دربی ۱۰۲ چه بود؟
مالکیت توپ پرسپولیس در این بازی خیلی خوب بود، منتها تا یک سوم حریف خوب بودیم و در جلوی زمین نفراتی را نداشتیم که کارساز باشند و در هجده قدم بهتر ظاهر شویم. بازی خیلی درگیرانه بود و دو تیم به یکدیگر اجازه فکر کردن نمی‌دادند و همین موضوع باعث شده بود شادابی بازی کم شود. نیمه اول پرسپولیس سوار بر بازی بود اما در کل بازی نمره قبولی را نمی‌گرفت و بار فنی نداشت.

شما به داوری بازی هم اعتراض داشتید.
داور آنطور که باید سوت می‌زد، نزد. او در دقیقه ۱۰ بازی می‌توانست یک‌ پنالتی روی شهاب بگیرد و در دقیقه ۶۰ می‌تواند بازیکن حریف را مستقیم اخراج کند. پنالتی آنها هم که پنالتی نبود و تمارض بود. من تا به حال چنین دربی‌ای ندیده بودم؛ مدام تنش و اعتراض بود و استقلالی‌ها دنبال این بودند که بازی را نگه دارند و اعتراض کنند. حرکت‌هایی انجام می‌دادند که شومن بازی بود و دائم می‌خواستند داور VAR را چک کند. این کار هیچ کجای دنیا انجام نمی‌شود اما کارهایی که استقلال می‌کرد، خیلی بد بود و بازی را کند کردند و در آخر هم به آرزویشان رسیدند. اینها با برنامه آمده بودند و تاسف می‌خورم که بدترین دربی تاریخ را دیدم و تماشاگران هم آمده بودند و فقط شومن بازی‌ها را می‌دیدند.

در مصاحبه تلویزیونی‌تان نسبت به واکنش خداداد افشاریان پس از گل هم انتقاد کردید.
من نسبت به آقای افشاریان ارادت دارم و ایشان برای من قابل احترام هستند اما شما صحنه پنالتی را ببینید؛ آقای داور مکث کرد و حتی کمک عراقی هم به او گفت پنالتی نیست.

شما از کجا می‌دانید گفتند پنالتی نیست؟
گفتند دیگر. به جرات می‌گویم خود آقای داور هم ادامه بازی داد و خودش می‌داند که این پنالتی نیست اما متاسفانه استقلال بارها بازی را نگه داشت و با کوچک‌ترین برخورد می‌گفت VAR را تماشا کنید. ببینید چند بار بازی را نگه داشتند. کجای دنیا چنین اتفاقی میفتد؟ آخر هم بازی را نگه داشتند و کمک داور ویدئویی هم گفت پنالتی نیست اما یکدفعه با مکث و به کندی گفت پنالتی. این کار درست نبود و فوروارد استقلال باید کارت زرد هم می‌گرفت، چون تمارض کرد. من شادی رئیس کمیته داوران را دیدم که بالا پرید و می‌خواهم بگویم شخصی که فیلمبرداری می‌کرد، استاد بوده و واقعا به موقع این کار را کرده و می‌دانسته که ایشان ممکن است چنین حرکتی را انجام بدهد.

در ویدئویی که ما دیدیم، آقای افشاریان شادی خاصی نداشت.
خوشحالی کرد یا نکرد؟

نه. یک نفر روی آقای افشاریان پرید اما او که بالا نپرید.
آقای افشاریان شادی کرد اما نه به آن صورت که بالا و پایین بپرد. من یه سوال دارم؛ من به عنوان رئیس کمیته داوران باید در چنین شرایطی بالا بپرم قهقهه کنم؟

قطعا نه اما آقای افشاریان هم بالا نپرید.
من نگفتم بالا پرید، گفتم خندید و شادی کرد.

اما شما همین الان گفتید بالا پرید.
من نگفتم‌ پرید، گفتم شادی و خوشرویی ایشان نشان از خوشحالی‌شان داشت. مگر غیر از این بود؟ می‌خواستند بازی مساوی تمام شود.

پس الان قبول دارید واکنش خاصی نداشتند؟
من نگفتم واکنش خاصی داشتند، من گفتم خنده ایشان یعنی چی؟ وقتی می‌خندند یعنی شاد است. حتما باید برقصند؟ او خوشحال شد و بعد کنار آقایی رفت که نشسته بود. خب اصلا چرا بلند شد؟ اینها می‌خواستند بازی را مساوی تمام کنند.

شما در برنامه زنده گفتید افشاریان طوری شادی کرد که در عروسی پسرش نکرده بود.
خب نکرده بود دیگر. ‌ مگر ایرادی دارد؟ شادی کرده، اصلا در دلش خندیده!

و اینکه شما قاطعانه می‌گویید نظر داور این بوده که پنالتی نیست، در صورتی که مصاحبه دیروز کمک داور ویدئویی تکذیب شد. منبع شما کجاست؟
ممکن است یک نفر بعد از ۱۰ ساعت نظرش را عوض کرده باشد. ممکن است بعد از بازی که به هتل آمدند، نظرشان را عوض کرده باشند!

به عنوان یکی از منتقدان جدی یحیی گل‌محمدی، در بازی دیروز از ایشان راضی بودید؟
می‌توانست بهتر از این عمل کند. من انتقاد نمی‌کنم و نظرم را می‌گویم. من هم مدرک دارم و مدرک مربیگری‌ام هم بالاترین مدرک است. یکی از دوستانم بحث سن و سال را مطرح می‌کرد اما مربی رئال مادرید که سه جام گرفت، چند سالش است؟ مربیگری به عاشقی و کاربلدی است؛ اگر عاشق باشی و شعور و تفکر بالایی داشته باشی، موفق هستی. سن مطرح نیست. اما من اگر انتقادی به آقا یحیی می‌کنم، به‌خاطر چیدمان ایشان است، وگرنه به خودشان ارادت دارم. من می‌خواهم تیمم نتیجه بگیرد. من می‌گویم اگر دیروز یک هافبک دفاعی می‌گذاشت و عمری را از اول در ترکیب قرار می‌داد و با سیستم ۴-۱-۴-۱، با توجه به اینکه عمق دفاع استقلال خیلی ضعیف و کند است و عمری خوب به عمق نفوذ می‌کند، ما برنده می‌شدیم.

اما انتقادات شما همیشه با واکنش تند هواداران همراه است.
ما دنبال منصب نیستیم. ادمین‌های دوتا از آقایانی که روی نیمکت می‌نشینند، عکسی از من، آقای فنونی‌زاده، رحیم یوسفی و بهروز سلطانی را گذاشته بودند و چیزهایی نوشته بودند. این کار دوتا از لیدر- هوادارانی است که از کادر به آنها تزریق می‌شود.

منظورتان چه کسی است؟
حمایت می‌شوند دیگر اما گفتن ندارد. بگویم که پس فردا برود شکایت کند؟ می‌خواهم بگویم ما اگر انتقاد می‌کنیم، مدرک‌های روز دنیا را داریم. من اگر تیم ندارم، دلیل بر این نیست که مدرک ندارم. الان ۳۵ مربی هستند که جابجا می‌شوند. من یک سوال دارم؛ این مربیانی که جابجا می‌شوند، کدام یک موفق بوده‌اند؟

یحیی گل‌محمدی.
به غیر از گل‌محمدی چه کسی موفق بوده؟

مربیان موفق دیگری هم هستند که ثبات و عملکرد خوبی دارند.
مربیانی هم هستند که با ایجنت‌ها جابجا می‌شوند و دوزار هم بلد نیستند. ۳۵ مربی هستند که جابجا می‌شوند.

می‌خواهم به بحث یحیی گل‌محمدی برگردیم…
(صحبت خبرنگار را قطع می‌کند) یحیی خوب است و نتیجه گرفته و فقط احتیاج به دو مهاجم خوب و گلزن خارجی دارد که دستش پر باشد و بتواند هواداران را شاد کند.

اما شما از اول فصل چندبار گفتید یحیی باید برود.
ببینید مسئله رفتن یحیی نیست. الان برخی برانکو را می‌آورند جلو و جدیدا هم مربی آلمانی استقلال را جلو آورده‌اند. اینها کار آقایان است اما من همینجا می‌گویم آقا یحیی باید بماند. اگر بنا به آوردن این آقایان است، خود آقا یحیی بهتر است، منتها کمی باید دقت کند.

پس فکر می‌کنید یحیی از برانکو بهتر است؟
من می‌گویم به جای اینکه پول مفت را به امثال برانکو بدهیم، از خودمان حمایت کنیم. آقا یحیی باشد، بهتر از این است که شخص دیگری را بیاوریم. آقا یحیی باید بماند، به شرط اینکه دو مهاجم خوب گلزن بیاوریم.

پس از هفته آینده دیگر نمی‌بینیم که شما می‌گویید یحیی باید برود؟
من کِی گفتم یحیی باید برود؟

دو هفته قبل و بعد از بازی با الدحیل.
برخی شیطنت می‌کنند. من نمی‌گویم یحیی برود. اگر پرسپولیس کمی تهاجمی بازی کند، همه مشکلات حل می‌شود. ما دشمن آقا یحیی نیستیم و اگر حرفی می‌زنیم، به‌خاطر این است که تیمم را دوست دارم. من ۱۳ سال در این تیم بازی کردم و ده دقیقه دیر می‌آمدم، صد هزار نفر و حتی خود آقای پروین استرس داشتند.

شما گفتید مربیگری به سن نیست. فکر می‌کنید اگر در این دوره سرمربی پرسپولیس بودید، موفق می‌شدید؟
من هیچوقت دوست نداشتم به پرسپولیس بیایم. اگر انتقادی هم می‌کنم، دلیل بر این نیست که می‌خواهم جای کسی بیایم. یکی از بازیکنان گفته بود حسودی‌شان می‌شود؛ چه حسودی؟ ده بار به من گفته‌اند بیا اینطرف ما همه کار می‌کنیم.

کدام طرف؟
دلیل ندارد من بگویم.

شما که به قول خودتان بالاترین مدرک را دارید، چرا دوست ندارید سرمربی پرسپولیس باشید؟
زمانی که یک پرسپولیسی بالای سر تیم است، من دوست ندارم به پرسپولیس بروم. اگر خارجی سرمربی پرسپولیس باشد و بعد از آن سرمربی بخواهند، می‌روم. من هیچوقت نمی‌آیم کسی را بکوبم که جای او بروم و سعی می‌کنم انتقاداتم‌ هم مثبت باشد. الان چه کسی باعث شد عمری و اسدبیگی بازی کنند؟

کی؟
خود من. قبل از جام جهانی در سه شبکه مصاحبه کردم و گفتم آقا یحیی چرا به بازیکن جوانت بها نمی‌دهی؟ ارزش بده، نه اینکه ۲-۳ دقیقه بازی کند. منِ ضیا عربشاهی ۱۶ ساله بودم که آقای حبیبی من را در جام تخت جمشید گذاشت. ۱۷ ساله بودم که در تیم بزرگسالان بازی کردم. من عاشق تیمم هستم اما حرفم را می‌زنم.

صحبت پایانی؟
باز هم می‌گویم مطمئن باشید که ما قهرمان می‌شویم و سپاهان هم دوم می‌شود. استقلال سوم می‌شود، البته اگر به دسته سه نرود. باز هم می‌گویم دربی بار فنی نداشت و من ناراحتم که چرا باید فوتبال ما به بیراهه برود و منِ مربی مدام به داور اعتراض کنم؟ چرا داور باید با درخواست تیم مقابل ۶ بار بازی را متوقف کند؟ من قبل از اینکه VAR بیاید، گفتم با VAR هم کسی که بخواهد کاری انجام بدهد، می‌دهد. دیروز دیدید که همان اتفاق هم افتاد. شومن بازی را همه بلدند و اگر منِ مربی این رفتارها را بکنم، به داخل زمین هم کشیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کری سنگین برای بازیکنان پرسپولیس؛ در حد و اندازه ما نیستید!

منبع خبر ( ) است و جذابان در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 10237 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  50002204039  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه جذابان مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط جذابان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید